Behanie


Behanie je po bežnej chôdzi druhým najprirodzenejším pohybom, aj keď v dnešnej dobe často zanedbávaným. Pritom beh má veľmi veľa priaznivých zdravotných účinkov, posilňuje váš obehový systém, zlepší funkciu srdca i pľúc. Beh je tiež vynikajúci pre odbúravanie tuku. Je veľmi vhodné skombinovať beh s posilňovaním. Beh v lese príjemnou krajinou vás zbaví stresu a keď prekonáte prvotnú námahu spojenú s behaním, spoznáte tie pravé pozitívne účinky tejto aeróbnej aktivity. Behať sa dá v meste aj v prírode, mestskom parku i v horských kopcoch, navyše nepotrebujete žiadne zvláštne vybavenie, okrem kvalitnej bežeckej obuvi, ktorej je však našťastie všade v obchodoch dostatok.

Na začiatok je veľmi dôležitý výber obuvi. Odporúčam vybrať kvalitnú značkovú obuv, najmä ak beháte na tvrdých povrchoch ako je betón alebo asfalt. Aj v prírode sa vám však kvalitná obuv bude hodiť. Behať môžete rôznymi spôsobmi. Beh s vyššou intenzitou, šprint na krátke vzdialenosti, alebo beh s nižšou frekvenciou vhodný pre spaľovanie tuku.

Ak ste si vybrali kvalitné bežecké topánky, nič Vám nebráni "vrhnúť sa" na svoj prvý beh. Zo začiatku sa odporúča behať skôr na lesných cestách, ale ak túto možnosť nemáte, môžete rovno na asfalt. Pripravte sa na skutočnosť, že prvý beh nemusí byť ideálny. Je naivné si myslieť, že ubehnete na prvýkrát desiatky kilometrov za svetový čas. Na počet kilometrov sa nepozerajte, dôležitá je doba, po akú danú pohybovú činnosť vykonávate. Musíte bežať pomaly a minimálne 30 min (aj s rýchlou chôdzou). Postupne sa budete zlepšovať a vaše bežecké schopnosti sa vylepšia.

Behať môže naozaj každý, komu to zdravie dovolí. Ak ste úplne kondične mimo či ste starší ročník a nikdy ste nešportovali odporúča sa absolvovať lekársku prehliadku predtým, ako začnete pravidelne behať.

Ak začínate, skúste spočiatku zvoliť mierny poklus striedavo so svižnou chôdzou. Po niekoľkých tréningoch si bude telo postupne zvykať na záťaž a tak môžete pridať na rýchlosti behu i dĺžke tréningu. Netrénujte na doraz, nechajte tomu voľný priebeh, je však potrebné behať pravidelne, aspoň 4-krát týždenne.

Behanie však určitým ľuďom môže spôsobovať problémy. Pri veľkej hmotnosti sa veľmi zaťažujú kĺby. V tom prípade je vhodné prejsť na inú aeróbnu aktivitu, napr cyklistiku alebo plávanie. Dobrou náhradou je svižná chôdza alebo chodiť pešo do prudkého kopca.

Beh je súčasťou prípravy aj v ostatných športoch. Ak chcete dobre hrať futbal, tenis alebo basketbal musíte vedieť dobre behať. Každopádne zdravému mladému človeku prinesie kondičný beh len samé pozitíva.

Pre kondíciu behajte aspoň 30 minút, intenzitu behu zvoľte tak, aby ste boli schopní pri výkone hovoriť s druhou osobou. Pred začatím tréningu nezabúdajte na ľahké rozcvičenie, stretching, rovnako tak dodržujte aj pár minút na upokojenie organizmu po behu.