Bežecký pás


Bežecký pás je určený pre tréning behu a rýchlej chôdze. Bežecké pásy sú tie najprirodzenejšie fitness trenažéry. Pomocou chôdze si jednoducho celkovo zlepšíte fyzickú kondíciu, pomocou behu zvýšite spotrebu energie, zlepšíte postavu a znížite množstvo podkožného tuku. Bežecké pásy ponúkajú vďaka prednastaveným programom kvalitný a zároveň zábavný tréning. Ak nemáte v okolí domova miesto, kam je možné si ísť zabehať alebo ak si chcete udržať dobrú kondíciu aj v zime alebo trénovať za nepriaznivého počasia, sú bežecké pásy pre vás tou správnou voľbou. Bežecké pásy sú vhodné ako pre domáci ľahký tréning, tak aj pre vrcholových športovcov.

Domáci bežecký pás je potrebné si vždy vyberať podľa toho kto a ako na ňom má behať. Iný bežecký pás bude vyhovovať pre kondičné behanie na spaľovanie tuku či spevnenie svalstva a iný pre bežecký tréning aktívneho športovca. Samozrejme je potrebné zohľadniť aj váhu a výšku osôb ktoré majú bežecký pás používať.

Šírka bežeckej plochy ovplyvňuje komfort pri behu, pri páse s dostatočne veľkou plochou si tak nie je nutné "pozerať pod nohy". Bežecké trenažéry so šírkou do 35 cm sú vhodné výhradne na chôdzu, behanie i malou rýchlosťou je na nich veľmi nekomfortné a nepríjemné. Lepšie sú na tom pásy s plochou 40 až 45 cm, ktoré sú použiteľné pre domáce kondičné behanie menšie rýchlosťou do max cca 10 km / h. Najpredávanejšie sú pásy s bežeckou plochou nad 46cm, ktorá už zaisťuje maximálny komfort pri všetkých rýchlostiach. Pri behu na týchto bežeckých pásoch je možné už aj napríklad bez obáv sledovať televíziu.
Odpruženie bežeckej plochy je veľmi dôležitý parameter s ohľadom na zaťaženie kĺbov. Najlacnejšie modely nemajú odpruženia vôbec a sú tak vhodné výhradne na chôdzu. Niektoré drahšie bežecké pásy renomovaných značiek majú okrem dosky uloženú na špeciálnych gumových blokoch už celú rámovú konštrukciu špeciálne prispôsobenú požiadavke na minimálne zaťaženie kĺbov a pri behu je tak väčšina nárazov eliminovaná. Samostatnú skupinu tvoria špičkové modely bežeckých pásov so špeciálnym zdravotným odpružením, ktoré sú potom vhodné pre osoby s poškodením kĺbov či chrbtice, ich „nevýhodou“ je vyššia cena.

Niektoré bežecké pásy majú možnosť zmeniť sklon bežeckej plochy a to buď manuálnym nastavením, alebo motorom. Simuluje sa tak beh po rovine alebo do kopca. Vybrané modely bežeckých trenažérov vedia tento sklon aj automaticky meniť podľa vybraného programu.

Pri ovládaní bežeckých pásov sa môžeme stretnúť s tromi spôsobmi. Základné ovládanie je ručné s tlačidlami + a - na displeji počítača. U lepšie vybavených modelov možno vybrať program podľa ktorého bude na bežeckom páse navolená rýchlosť či sklon. Tie drahšie a najlepšie bežecké trenažéry sú k dispozícii so špeciálnym programom, ktorý automaticky upravuje rýchlosť podľa nastaveného tepu srdca či polohe bežca na páse.

Meranie tepu je kľúčovým údajom pre účinné cvičenie či ide o spaľovanie tuku, alebo fyzickú kondíciu. Väčšina bežeckých trenažérov je dnes vybavená ušným snímačom, alebo dotykovým snímačom (Hand-pulse). Oba tieto spôsoby sú nepohodlné a vhodné len okrajovú orientáciu kvôli malej presnosti. Komfortnejšie a úplne presné je meranie tepu hrudným pásom umiestneným cez hrudník, ktorý bezdrôtovo do počítača prenáša údaj o tepovej frekvencii.