Plávanie


Plávanie je dnes bezpochyby veľmi obľúbeným športom a dôvodov pre to môžeme nájsť hneď niekoľko. Ako jeho prednosť možno uviesť skutočnosť, že je možné prevádzkovať ho v každom veku a je i veľmi vhodnou aktivitou pre ľudí trpiacich nadváhou, lebo nezaťažuje kĺby, ako napríklad beh. Pomocou plávania môžeme dosiahnuť lepšiu pohyblivosti celého tela, posilnenie kardiovaskulárneho systému, svalstva i obranyschopnosti organizmu.

Pri plávaní sú namáhané všetky hlavné svalové partie, dochádza k posilneniu svalov chrbta, brucha, zadku, nôh a pŕs. Posilňujú sa aj inak málo používané svaly vnútornej strany stehien. Vďaka tomu, že voda naše telo nadnáša, nie sú zaťažované kĺby, naopak sa zlepšuje ich pohyblivosť.

Ako aj u ostatných športov, je podstatné, aby ste pre dosiahnutie optimálnych výsledkov venovali tejto činnosti čas aspoň trikrát týždenne. Nutnou súčasťou výsledkov plávanie je taktiež jeho pôsobenie ako obrana proti stresu.

Aby nám vydržal získaný pocit pohody a vitality, je nutné dodržiavať správne techniky plávania. Ak by sme plávali nesprávne, namiesto očakávaných príjemných výsledkov sa môžu dostaviť bolesti chrbta, natiahnutie ramien, či nadmerné vyčerpania. Je dôležité sústrediť sa na správne vykonávané plávanie s dlhým, plynulým záberom vo vodorovnej polohe čo najbližšie k hladine. Základom správneho plávanie je poloha hlavy. Ak plávame s hlavou nad vodou, krčná chrbtica je zbytočne namáhaná. Navyše sa touto polohou vytvára veľký odpor vody, ktorý nás spomaľuje a brzdí. Nech už plávame akýmkoľvek štýlom, hlava má najväčší vplyv na správnu polohu tela vo vode. Sústreďme sa na to, aby počas celého plaveckého záberu bola hlava v neutrálnej polohe. To znamená ani predklonená, ani zaklonená. Až po zvládnutí techniky pri veľmi pomalom plávaní je možné zvyšovať rýchlosť. Pred plávaním je tiež odporúča, ostatne ako pred inými športmi, vykonať rozcvičenie. Počas neho sa vaše telo rozohreje, krv sa rozprúdi, svaly sa zahrejú a vy budete mať možnosť vnímať čas strávený vo vode oveľa intenzívnejšie.
  • Plávanie patrí medzi najprirodzenejšie spôsoby pohybu pre človeka
  • Je to najzdravší šport pre deti aj pre dospelých
  • Rovnomerne zaťažuje všetky svaly
  • Odľahčuje chrbticu a kĺby
  • Zlepšuje dýchanie, zväčšuje kapacitu pľúc
  • Napomáha k celkovému otužovaniu organizmu - zvýšenie odolnosti proti chorobám
  • Výsledkom je celkové zlepšenie zdravia
  • Prospieva fyzickej i psychickej kondícii
  • Pri plávaní je nižšie riziko úrazu ako u väčšiny iných športov